top of page

1928 yılında Kadıköy'de bir Hafız Burhan konserinde, besteci Selahattin Pınar ile karşılaştı. Afife Jale bu karşılaşmayı tanıyordu. İlk gittiği tiyatro oyununda sahneye baktığında gördüğü aydınlığı gördü, Selahattin Pınar'ın yüzünde. Baş ağrısı yerini yürek çarpıntısına bıraktı. Afife Jale de kendini Selahattin Pınar'ın kollarına… İlk görüşte âşık olduğu bu adamla, hemen devri sene evlendi. 

 

Uzun yürüyüşlerde yıldızları soruyordu, Afife'ye. Afife yıldızları anlatırken, Selahattin Bey ışıklı gökyüzüne bakarak şiirinin güftesini duyuyordu. Yıldızları notalar olarak görüyordu. Simsiyah kadifenin içindeki sonsuz ışıklı noktaları bembeyaz kağıtların üzerinde mürekkep lekelerine çeviriyor ve karşılaştıkları o ilk akşamı, hicaz makamında fısıldıyordu kulağına; 

images-2.jpeg

"Bir bahar akşamı rastladım size

  Sevimli bir telaş içindeydiniz

  Derinden bakınca gözlerinize

  Neden başınızı önünüze eğdiniz 

 

  İçimden uyanan eski bir arzu

  Dedi ki yıllardır aradığın işte bu

  Şimdi soruyorum büküp boynumu

  Daha önceleri neredeydiniz?"

1.png
1.png

Ancak evliliğinin ilerleyen yıllarında sinsi hastalığı yeniden baş gösterdi. Dayanılmaz şiddetteki baş ağrılarına kocasının ilgisi dahi yeterli gelmiyordu. O da çareyi yeniden morfine başlamakta buldu. Selahattin Bey, eşini morfin kullanımından korumak için çok çabaladı. Yanında olabildiği zamanlarda başarılı da olabiliyordu. 

 

Ancak uzun seyahatleri ya da turne zamanlarında Afife Jale'nin dayanılmaz migren nöbetlerine ne hicaz makamında besteler ne de yıldızlar çare olabiliyordu. Selahattin Bey’in güfteleri de umut makamından efkâr makamına doğru kayıyordu. Afife Jale, yıldızlarının kaydığını görünce, çok sevdiği eşine daha fazla zarar vermemek için ayrılmayı teklif etti. İçlerindeki sanat aşkını içinde bulundukları koşullarda ailelerine rest çekerek, yaşama katma mücadelesi veren bu iki sanat fedaisi ayrıldı. Afife Jale gönlünü dolduran tek ve ilk aşkı tiyatrosuna dönecek, Selahattin Bey de gönülleri titreten namelerini bestelemeye devam edecekti.

 

Ancak Afife Jale için de Selahattin Bey için de durumlar planlandığı gibi gelişmedi.

 

Afife Jale için bundan sonrası iyiden iyiye zorlaşmaya başladı. Beş yıla yakın süren evliliği sonlanmış, sağlık sorunları nedeniyle çok sevdiği tiyatrosunu yapamaz olmuştu. 

bottom of page