top of page
7_edited.png
2.png

Şimdi Google açalım ve bakalım mı başka neler yapmış?

Gördünüz mü ilk imla kılavuzu, sözlük, Türk Ansiklopedisi, İslam Ansiklopedisi…

İlk Milli Eğitim Kurultayı, beş yüze yakın dünya edebiyat,

felsefe, tiyatro klasiği çevirisi.

Zaman yolculuğu şöyle faydalı, mesela bu çeviriler elle yapılıp, matbaalarda, harf harf mekanik makinelerde, mürekkeple basılıyor. Bakın Türkiye ilk konservatuvarını da Hasan Ali Bakanlığı döneminde açmış.

Hasan Ali bu toprakların sınır tanımaz yaratıcılığını en iyi bilenlerdendi. Hakikatle aramızdaki perdeleri fark eden ve yapıp ettikleriyle bu perdeyi kaldıranlardandı. Dünümüz ile bugünümüz arasında bir bağ kuran ve geçmiş değerlerimizle geleceğimiz arasına köprü kuranlardandı. O gün, ta oradan, şimdi, bugün, ta buraya… Sınırlar böyle açılıyordu, aşılıyordu, genişliyordu belki de… Köprüler yollar kurarak. Yine burada yer vermeye çalışacağımız nice hadsizlerin katkılarıyla, onlar, kendilerinden öncekilerin hadsizliğinin haddinde köprülerini inşa ediyorlardı. Hem de türlü imkansızlıklara “olmazlara” , karşı çıkmalara rağmen. Nasıl mı? Çünkü köprülerini zengin insanlık mirası üstüne temellendiriyorlardı. Adeta kora dönmüş yürekleriyle şekillendiriyor bilgi ve deneyimleriyle sağlamlaştırıyorlardı. Biz de bu yolla kendi haddimizce hadsizliğin köprülerini kuracak malzemeleri bulabiliyoruz. Biz bugün buradan daha iyi bir gelecek kurabilmenin olanaklı olduğunu biliyor ve dahası bunun bir hayal değil apaçık bir hakikat olduğunu görebiliyoruz. Yani…

Yani biz de onun gibi hadsizce hayalleri hakikate çevirsek mi? Mesela Köy Enstitüleri’nin bu zamanda güncellenmiş haliyle kurulmasını, tercüme bürolarında disiplinle Türk klasiklerinin dünya dillerine çevrilmesini, yeni yepyeni kooperatifçilik yöntemlerinin hayatımızda uygulanmasını? (Gülen yüz emojisi koyabilirim, kendimi zor tutuyorum ama koymayacağım.)

 

En başta söylediğimiz gibi Hasan Ali’nin dehşetli namusluydu yüreği, nereden mi belli, bakanlığında ve sonrasında ne çiftlik sahibi oldu ne apartman. Bakanlıktan önce İstanbul’da gazeteci ve öğretmendi, bakanlıktan sonra İstanbul’da gazeteci ve öğretmen.

 

Hadsizce sorun, Hadsiz olun, Hadsizce bulun, Hadsizlikler hadsiz katın!

                                                                                                                     deniz

bottom of page