top of page
2.jpg
7_edited_edited.png

Sabiha Rıfat Hanım, daha sonra da kalıcı birçok esere imzasını attı. Ailesi ve tüm yöneticileri kendisiyle gurur duyuyordu. Ankara'da görevde olduğu seneler boyunca, en önemli devlet binalarının yapımında hizmet gördü. Bugünkü Türkiye Büyük Millet Meclisi binasının da yapımında başarıyla görev aldıktan sonra, 1939 yılında, okul arkadaşı Remzi Gürayman'la evlendi. Daha sonra kısa süreliğine gittiği Amerika seyahati dönüşünde masasında, uzun yıllardır yapımı planlanan, Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün anıt kabrinin yapımında "Baş Mühendis" olarak görevlendirildiğini bildiren bir not buldu.

 

Yazıyı okurken göz yaşlarına hâkim olamıyordu. Canından çok sevdiği, kahramanı, yol göstereni Atatürk'ün kabrinin inşaatında görev almak, Sabiha Rıfat Gürayman'ın tüm hayatının karşılığıydı. Bu göreve bir vazife, bir iş gibi bakamıyordu. Bu başına gelen en güzel şeydi onun için. Böyle düşünüldüğünde, dünyadaki hiç kimse, bu görevi onun kadar layıkı veçhile yerine getiremezdi. 

 

Öyle de oldu. Bugün dünyanın en önemli tasarımları arasında yer alan Anıtkabir, uygulayıcılarının o gün gösterdiği özen sayesinde bu unvanı kazandı. İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru temeli atılan Anıtkabir inşaatı 11 yıl sürdü. 

Yavaş yavaş emekliliğe doğru yaklaşıyordu Sabiha Gürayman. 30 yıllık destansı meslek hayatında çok sayıda siyasetçi, iş adamı ve kendi yurttaşı tarafından ödüllendirilmiş, takdir edilmiş ve örnek gösterilmişti. Görev aldığı her şantiyeyi adeta onurlandırıyordu. Muazzam bir dikkat, özveri ve hassasiyetle yaptığı işinden emekli oldu. Çok sevdiği eşi Remzi Bey'i kaybettikten sonra, 1993 yılında İzmir'e yerleşerek hayatının sonuna kadar İzmir'de yaşadı. 

Tüm dünyada adını duyurmuş, tarihe adını "Filenin Sultanları" olarak yazdırmış kadın voleybol takımlarımızın bugün kazandıkları bu başarının arkasında, Sabiha Rıfat Gürayman'ın hikayesi var. Bugün milyonlarca insanın neşeyle ziyaret ettiği, Anıtkabir'in her taşında onun izi var. 

  

Meslek hayatında birçok köprüler, yollar yapan Sabiha Gürayman, yaşam azmi ve cesaretiyle, dünümüz ve bugünümüz arasında da köprüler kurdu. Cesareti ve örnek davranışlarıyla da bugünümüz ve yarınlarımız arasında yollar inşa etmeye devam ediyor. 

halil

bottom of page