top of page
kaydırmalı1.jpg

Halil: Hadsiz bizim için ne ifade ediyor?

Neslihan: Hepimiz için birçok sınır var. Bunlar bazen kültürel, bazen coğrafi, bazen politik, bazen de toplumsal sınırlar olarak karşımıza çıkıyor. Her seferinde o sınırları görüp aşma isteği uyandırdı ve sınırlarımı aşma isteğini sevdirdi bana Hadsiz. Benim için istikrar demek. Aynı zamanda bir “yetkinlik okulu” çünkü hepimiz gelişiyor ve yetkinlik kazanıyoruz. Hadsiz’e sahip çıkılması gerektiğini düşünüyorum. Sahiplenilesi değil, sahip çıkılması gereken bir oluşum bence. Çünkü örneği olan bir şey yapmıyoruz.

Halil: Konuk aldığımız insanlara ya da Vaktinin Hadsiz’inin konuklarına bakarsanız; onların toplumsal normların dışında olduğunu görürsünüz. Sanki biz böyle şeyler yaşayamayız, biz böyle şeyler yapamayız, biz böyle şeyler başaramayız gibi bir algıyla; onları kahramanlaştıran ve bizden ayıran bir bakış açısıyla karşılaşabilirsiniz.  İşte Hadsiz; o bizlerden ayrı gibi duran insanları bize yaklaştırıyor. Bugün Hadsiz okuyucularının hemen hemen hepsi, her sayıda kendisinden bir şey bulabiliyor. Onlarla bağ kurabiliyor. “Onlar yapabildiyse ben de yapabilmeliyim” diyor. İnsanların bir şey yapmak konusunda kaygı duyduğu ve cesaret edemediği bir dönemde bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü, onlar açısından aynı şekilde yetkinleştirici ve geliştirici oluyor.

Berk: Arşiv niteliği taşıyan çalışmalar...

Neslihan: Hadsiz bir arşiv zaten. Umarız bizden sonrakiler de bizim kadar sahip çıkarlar ve devamını getirirler. Talebim budur. Peki neden Hadsiz yapıyoruz?

Halil: Bence biliyoruz ki hepimizde bir potansiyel var ve bu potansiyelin herkeste ortaya çıkmasını istiyoruz. Ve kendimizi temize çekiyoruz. Bizde olanın herkeste olduğunu bilebildiğimiz için Hadsiz’i yapıyoruz. Bu beni çok heyecanlandırıyor. Hadsiz’in potansiyelini görebiliyorum, vizyonunu görebiliyorum... Eğer iyi bakılır, iyi beslenir, doğru yerde doğru şekilde “sulanırsa” çok kuvvetli ve bereketli bir ağaca dönüşebilir.

Batuhan: O yapabiliyorsa, sen de yapabilirsini gösterebilmek için Hadsiz’i yapıyoruz.

AydanSon dönemde bir şey dikkatimi çekiyor. Herkeste bir harekete geçme isteği var. Hadsiz, aslında harekete geçmek için o kadar da düşünmeye gerek olmadığını kanıtlıyor. İşte, benim için durma halinden harekete geçme hali olduğu için Hadsiz’i yapıyoruz.

bottom of page