top of page
ALM08444.jpg

N: Benim için önemli bir detay var. Sen bir koleksiyonunda sadece yerli modellere yer vermişsin. Neden böyle bir tercihte bulundun?

A: Sene 2019‘du, İstanbul’daki ilk defilemizde, kendi özümüzden yola çıktığımız için, yerli modellerle çalışmak istiyordum. Türkiye’deki bütün modeller ağırlıkla yabancı modellerdir. Polonya’dan, Ukrayna’dan, Avrupa'dan gelen modeller, markalara daha çekici geldiği için, yerli modeller tercih edilmiyordu. Türk markalarının, zincir mağazalarda tercih edilmediği gibi... Buna bir yerde “Dur” demek istedim. Bizim topraklarımıza ait, bu duyguyu yansıtabilecek modeller olsun istedim. Başlangıçta herkes karşı çıktı! Hatta yirmi modeli bulmakta zorlandık. Arkadaşlarımızın kızlarını aramaya başladık. O anda yurt dışında defilede olan modelleri arıyoruz. Defilede yürümeyi bilmeyen modellere yürüme dersleri aldırıyoruz. Oldukça zorlanarak, on sekiz model kast ettik ve defileyi yaptık. Defile bitti, kızlar kuliste bana, "Sana nasıl teşekkür edeceğimizi bilmiyoruz, yolumuzu açtın, bize güvendin, bize arka çıktın” diyerek sarıldılar ve ağladılar. O kadar duygusal bir andı ki benim için...

N: Neden yirmi yerli model bulunamıyor peki?

A: Çünkü talep, istek ve niyet o yönde olmadığı için. Kızlarımızın model olma ümidi kırılmış. Nasıl olsa markalar yabancı model isteyecekler diye düşünüyorlardı. Tasarımcılar veya markalar da gerçekten yabancı model seçiyorlardı. Biz bu defileyi yaptıktan sonra hem gazetede yazıldı hem de modeller arasında duyuldu. Hatta bir sonraki sene defileyi, eskiden sinagog olan ama sonra "Karaköy’ü Anlamlandırma Derneği”nin davet mekanı olarak kullandığı "Zülfaris" denilen bir mekanda yaptık. Kuliste telaşla modelleri hazırlarken, kast ekibinden Emre, “Aslı Hanım hangi Burcu?” dedi. Bir aydır bu defileye hazırlanıyoruz ve bir tane Burcu isimli modelimiz olduğunu biliyor ve bizzat tanıyorum. Arkama bakmadan “Bir Burcu var zaten" dedim. Emre tekrar ısrarla sordu, “Hangi Burcu?” Bir döndüm baktım ki, Emre ortada, iki yanında iki Burcu, konsepte göre saçları örülmüş, makyajları yapılmış, temaya uygun olarak bekliyorlar. Soldaki Burcu’yu tanımıyorum. Tanımadığımız Burcu güvenliği atlatmış, saçını ve makyajını yaptırmış, olur da o an bir ihtiyaç olur diye hazır kıta bekliyor. Birilerinde bu cesareti yaratmış olmak benim için çok kıymetli. 

bottom of page