_Kapak_edited.jpg

canbay & walker

bizim hadsizliğimiz bu; bağcılar’dan dünya’ya.

09.2020 I #4

N: Yaptığınız müzikte toplumun ihtiyacına yönelik eylemlerde mi bulunuyorsunuz? Birçok sanatçı, topumsal gerekliliklerle ilgileniyor. Toplumun kadına bakışı, eğitimde eşitsizlik, ekonomik gelirde adaletsizlik gibi... Gerçekleştirdiğiniz eylemler kişisel ihtiyaçlara yönelik eylemler mi, yoksa toplumun ihtiyaçlarına yönelik eylemler mi? 

C&W: Biz aslında şahit olduğumuz, yaşadığımız olayları anlatmak istiyoruz. Yaşadığımız acılar, kaybettiğimiz insanlar var. Sevdiğini kaybeden milyonlarca insan var. Bu bizce ortak bir problem. Yaşadıklarımız kişisel gibi görünse de, biz toplumun parçası olduğumuz için geneli kapsıyor. Toplumsal olaylara da eğilmeyi tercih ediyoruz. Kadına şiddet, çocuk istismarı, madde bağımlılığı gibi.

N: Yaptığınız şarkılarda olanı anlatıyorsunuz. Olması gerekeni ve nasıl olacağını değil. Sizleri takip edenlere, dinleyenlere bu uğurda rehber olmak ister misiniz? Daha net hedefler göstermek ister misiniz? 

C&W: Biz çok olumlu şeyler görmediğimiz için olanı basit bir şekilde anlatmaya çalışıyoruz. Bundan sonraki planımızda zaten olması gerekeni ve nasıl olacağını anlatmak var.

N: Size “Bağcılarlı” diyorlar. Yaptığınız müziği ve geldiğiniz noktayı size hak görmüyorlar ve niçin eleştiriyorlar?

C&W: Coğrafya kader midir? Coğrafya kaderse Bağcılar’daki bir insan yurtdışında yaşayamaz mı? Bu ön yargı neden? Biz bir şarkı yaptık. Bağcılar çocukları marka giyebilir, lüks arabalara binebilir diye. Bağcılar çocuğu marka giyemez mi?

 

İnsanlar birbirini çok kolay yargılayabiliyor. Sokaktan gelenler sürünmek zorunda mı? Arabaya binemez miyiz? O kadar çalışıyoruz bize; “Neden arabaya biniyorsun?” diyorlar. Ne yapalım? Koşarak mı gidelim? Bir taraftan istersek ne kadar konforlu bir hayat yaşayabiliriz göstermeye çalışıyoruz fakat eleştiriliyoruz. Aslında bu markalar bizim bir nevi göndermemiz. Alt metinde  aslında biz bunları yapabiliriz, fakat biz o değiliz var. Bağcılarlı olarak her zaman aşağılanmış kesim ve kültür dışı insanlar olarak görülüyoruz. Anlatmak istediğimizi anlamaya çalışmıyor, insanlar. Garip detaylara takılıyorlar. Biz lüks bir arabaya binsek bizim kardeşimiz binemedikten sonra binmeyi tercih etmeyiz. Binsek de tüm mahalle bineriz zaten. Biz böyle büyüdük.

“insanlar birbirini çok kolay yargılayabiliyor.”

© 2020 Âlim Yapım

  • White Instagram Icon
  • Beyaz Facebook Simge
logo-28.png